Skirtumas tarp cistos ir naviko – Klivlando klinika

Ar radote gumbą ant savo kūno ir dabar galvojate, ką daryti toliau? Pirmiausia kreipkitės į gydytoją. Antra, stenkitės nepanikuoti.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Daugelis gabalėlių yra skysčio pripildytos masės arba cistos, kurios paprastai yra nekenksmingos. Kiti gabalėliai gali būti kietos masės, vadinamos navikais. Svarbu atsiminti, kad ne visi navikai yra vėžiniai.

Krūties vaizdavimo specialistė Laura Shepardson, medicinos mokslų daktarė, ir plastikos chirurgas Raymondas Isakovas, medicinos mokslų daktaras, aptaria cistas ir navikus bei kaip atskirti.

Kas yra cistos?

Cista yra maišelis, kuriame paprastai yra vandeningas, sutirštėjęs skystis. Kai kurios cistos netgi užpildytos sūriu, puriu ar vaškiniu pavidalu. Yra daugybė cistų tipų. Nors jos gali būti bet kokio dydžio, dauguma cistų yra apvalios, lygios ir lengvai sukasi.

Kaip susidaro cistos? Šie veiksmai veda prie cistos:

 1. Kažkas blokuoja liauką arba drenažo sistemą jūsų kūne.
 2. Skystis ar medžiaga liaukoje arba kanalizacijoje neturi kur dingti, todėl kaupiasi. (Pavaizduokite užtvanką, blokuojančią upę.)
 3. Jūsų kūnas atpažįsta užsikimšimą ir aplink skystį ar medžiagą suformuoja randinio audinio sienelę (maišelį).
 4. Randų audinys sulaiko skystį ar medžiagą kaip vandens balioną, sudarydamas cistą.

Cistos gali susidaryti arba ant:

 • Liaukos ir latakai, pvz., esantys jūsų krūtyse.
 • Vidaus organai, tokie kaip kiaušidės, inkstai ar kepenys.
 • Sąnariai, pavyzdžiui, riešai ar keliai.
 • Oda, dažnai dėl tokių ligų kaip spuogai ar folikulitas.

Kodėl žmonėms išsivysto cistos?

Priklausomai nuo jų vietos, cistos susidaro dėl įvairių priežasčių. Pavyzdžiui, cistos gali atsirasti dėl sveikatos būklės, tokios kaip policistinė inkstų liga. Cistos taip pat gali būti normalios, pavyzdžiui, tos, kurios susidaro kiaušidėse ovuliacijos metu.

„Panašiai daugeliui moterų krūtyse atsiranda cistų, nes jų hormonai nuolat kinta menstruacinio ciklo metu“, – sako daktaras Shepardsonas.

Galiausiai, cistos taip pat gali atsirasti organizme be akivaizdžios priežasties.

Ar cistos gali virsti vėžiu?

Jei jūsų kūne yra cista, tikimybė, kad tai yra vėžys, yra labai maža.

„Žinomi tik keli atvejai, kai cistos virsta vėžiu“, – sako daktaras Isakovas. „Didžioji dauguma cistų yra nekenksmingos. Bet jei tai sukelia skausmą arba užsikrečia, galime juos pašalinti.

Jei jūs arba jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas jaučia gumbą jūsų krūtyje, kitas žingsnis paprastai apima guzelio vaizdavimą naudojant mamografiją ir ultragarsą. Jei radiologas mato cistą, ilsėkitės.

„Cistos krūtyse yra gerybinės“, – sako daktaras Shepardsonas. „Jie nevirsta vėžiu ir nepadidina rizikos susirgti krūties vėžiu. Tiesą sakant, cistas paprastai paliekame ramybėje, nebent jos sukelia simptomus, pvz., skausmą arba nepadidėja. Tokiu atveju skysčiui pašalinti galime naudoti adatą.

Kas yra navikai?

Jūsų kūno ląstelės auga ir dalijasi nustatytu tempu. Kai kurios ląstelės miršta, o susidaro naujos. Jei šiame procese kažkas negerai, gali išsivystyti navikas.

„Navikas yra audinio masė arba gumbas, kuris susidaro, kai ląstelės auga ir dalijasi per greitai“, – aiškina daktaras Isakovas. „Daugelis navikų yra gerybiniai. Tai reiškia, kad jie nėra vėžys ir jie neišplis.

Kai kurie iš labiausiai paplitusių gerybinių navikų tipų yra šie:

 • Lipomos: Šie riebaliniai navikai yra lėtai augantys ir labai dažni, paveikiantys mažiausiai 1 iš 1000 žmonių. Lipomą galite rasti ant nugaros, liemens, pečių, kaklo ar rankų. „Gali tekti atlikti biopsiją, kad įsitikintume, jog tai lipoma, o ne kitoks augimas“, – sako dr. Isakovas. „Lipomos gali vystytis šeimose, taigi, jei jų turėjo jūsų tėvai, didesnė tikimybė, kad jas turėsite ir jūs.
 • Fibroadenomos: Tai yra labiausiai paplitęs gerybinis krūties navikas. Jei jūs arba jūsų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas jaučia gumbą jūsų krūtyje ir mamogramoje bei ultragarsu matosi vientisa masė, tai gali būti fibroadenoma. „Geros naujienos yra tai, kad fibroadenomos dažnai gali būti paliktos ramybėje ir jas nereikia gydyti“, – pažymi daktaras Shepardsonas.

Kaip atskirti cistą nuo naviko?

Tik medicinos specialistas gali tiksliai pasakyti, kas yra tas guzas ar guzas. „Net jei esate visiškai tikras, kad tai cista, gydytojas turi ją patikrinti“, – įspėja daktaras Isakovas.

Cistos nustatymas

Jei turite cistą, tai gali būti:

 • Liečiant jaučiate skausmą ar švelnumą.
 • Centre turi būti poras, taškas ar inkštiras.
 • Išteka gelsvas arba žalias skystis.
 • Atrodykite raudoni arba susierzinę.
 • Paspausdami judėkite po oda.

Naviko nustatymas

Gumbas gali būti navikas, jei:

 • Liečiant jaučiasi tvirtai, beveik kaip akmenukas ar akmuo.
 • Pasirodo staiga arba atrodo, kad sparčiai auga.
 • Paspaudus nejuda.

Ženklai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei jūsų guzas ar guzas:

 • Greitai auga arba atrodo, kad keičiasi forma.
 • Įsikūręs pažastyje, kirkšnyje ar kakle. Gumbeliai šiose vietose gali signalizuoti apie infekciją ar naviką limfmazgiuose, kurie veikia kaip jūsų imuninės sistemos filtrai.
 • Paraudus arba jaučiamas karštis, kai jį liečiate, o tai gali būti infekcijos požymis.

Vėlgi, jei krūtyje pastebėjote gumbą, nedelsdami kreipkitės į savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. Nors dauguma krūties gabalėlių nėra vėžiniai, gydytojas gali norėti ištirti jūsų krūtį ir (arba) rekomenduoti atlikti mamografiją ir ultragarsą, kad geriau ją apžiūrėtų.

Tyrimai, kuriais diagnozuojamos cistos ar navikai

Jūsų gydytojas tikriausiai paskirs bent vieną vaizdo tyrimą, kad pamatytų tą guzelį ar guzelį. Jums gali prireikti:

 • Ultragarsas: Šis bandymas naudoja garso bangas, kad nustatytų, ar masė užpildyta skysčiu, ar yra kieta.
 • KT skenavimas: Ši išsami rentgeno nuotrauka sukuria 3D jūsų kūno vidaus vaizdus.
 • MRT: Magnetai ir specialus kompiuteris fotografuoja jūsų vidaus organus ir struktūras be spinduliuotės.
 • Mammograma: Jūsų krūties rentgeno nuotrauka, kurioje ieškoma bet kokių krūties audinio anomalijų. (Sužinokite, kaip 3D mamografija gali padėti rasti paslėptus vėžio atvejus.)

Kiti žingsniai po bandymų

Jei tyrimo rezultatai atskleidžia cistą, gydytojas gali pasiūlyti ją ištuštinti atlikdamas procedūrą. Tačiau daugeliu atvejų cistų nereikia nusausinti, nebent jos jus vargina.

Kartais gydytojas gali atlikti biopsiją, kad tiksliai nustatytų, kas yra gumbas. Paprastai gydytojai specialia adata paima nedidelį augimo mėginį. Jie siunčia mėginį į laboratoriją tyrimui ir praneša jums rezultatus.

Nelaukite – patikrinkite tą gabalėlį

Naujo gumbelio ar guzelio radimas gali kelti nerimą. Tačiau neleiskite, kad nerimas ar baimė sutrukdytų jums apsilankyti pas sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. Jie gali patikimai išsiaiškinti, kas tai yra, ir padėti gauti tinkamą gydymą, jei jo reikia.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wichtige-quellen-fur-vitamin-d
https://futuresnutrition.de/blogs/news/uberschussiges-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-die-richtige-dosierung
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-zufuhr
https://futuresnutrition.de/blogs/news/sonnenvitamin-hormon-d3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *