Kas yra jutiminis žaidimas? Nauda jūsų vaikui ir juslinių žaidimų idėjos – Klivlando klinika

Tikriausiai galite įvardyti visus pagrindinius pojūčius: regą, garsą, skonį, lytėjimą ir uoslę. Bet ar žinote, kodėl jie tokie gyvybiškai svarbūs ir kodėl jie dar svarbesni vaikams, kai jie auga?

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Jutiminiai žaidimai sutelkia dėmesį į veiklą, kuri įtraukia jūsų vaiko pojūčius, padeda lavinti kalbos įgūdžius ir motorinius įgūdžius. Tai taip pat padeda kognityviniam augimui, skatina socialinę sąveiką ir skatina eksperimentuoti.

Sensorinis žaidimas taip pat gali paveikti dvi jutimo sistemas, kurios dažnai nepastebimos: mūsų propriorecepcinę ir vestibuliarinę sistemą.

Mūsų propriocepcijos pojūtis reiškia savo kūno suvokimą. Tai padeda mums žinoti, kur kūno dalys yra viena kitos atžvilgiu, ir nurodo, kokią jėgą turime naudoti laikant, stumdami, traukiant ar keldami daiktus.

Mūsų vestibuliarinis pojūtis, dar žinomas kaip judėjimo ar pusiausvyros pojūtis, leidžia išlaikyti pusiausvyrą užsiimant veikla.

Sensorinio žaidimo pavyzdžiai yra važiavimas dviračiu, žaidimas su gleivėmis ar net tiesiog muzikos klausymas.

Poilsio terapeutė Leah Young, CTRS, ir ergoterapeutė Suzanne Messer, MS, OTR/L, dalijasi, kodėl sensorinis žaidimas yra toks svarbus ir kokią jutiminę veiklą galite lengvai atlikti namuose.

Sensorinio žaidimo privalumai

Jutiminis žaidimas vaidina svarbų vaidmenį jūsų vaiko vystymuisi nuo gimimo iki ankstyvos vaikystės. Tai padeda sukurti nervų ryšius jų smegenų keliuose, o tai gali padėti jūsų vaikui atlikti sudėtingas užduotis.

„Kai jūsų vaikas dalyvauja jutiminiame žaidime, jis padeda savo smegenims vystytis ir mokytis iš tam tikrų aplinkos aspektų“, – sako Messeris.

Štai kaip juslinis žaidimas gali būti naudingas ir padėti jūsų vaikui.

Padeda lavinti kalbos įgūdžius

Jūsų vaiko kalbos įgūdžiai vystosi natūraliai per jutiminį žaidimą.

„Kai vaikas dalyvauja bet kokiame žaidime, įskaitant jutiminius, jis mokosi per savo aplinkoje patirtus patyrimus ir mokosi įvairių būdų, kaip perduoti emocijas, norus ir poreikius“, – aiškina Messer.

Įtraukdamas jusles, jūsų vaikas išmoks apibūdinti, ką jis daro ir kaip jaučiasi, galiausiai bendraudamas naudos labiau apibūdinančius žodžius.

Padeda lavinti smulkiąją motoriką

Sensorinis žaidimas gali padėti jūsų vaikui lavinti smulkiąją motoriką, pavyzdžiui, užsirišti batą, rašyti ir užsegti paltą. Lytėjimo žaidimais, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas kūrimui, liejimui ir maišymui, jūsų vaikas lavina savo gebėjimą naudoti mažas raumenų grupes ir koordinuoti judesius.

„Taktiliniai žaidimai yra puikus būdas smagiai išnaudoti vaiko smulkiąją motoriką ir išmokti juos panaudoti“, – sako Youngas. „Leisdami vaikui laisvai tyrinėti mažą jutiminį turinį, pvz., džiovintus makaronus, sausus dribsnius, ryžius ar net gleives ar žaidimų tešlą, galite sustiprinti ir lavinti jo smulkiąją motoriką.

Padeda lavinti stambiąją motoriką

Stambiosios motorikos įgūdžiai apima sėdėjimą, šliaužimą, šokinėjimą ir bėgimą – veiklą, kurios metu naudojami dideli jūsų vaiko kūno rankų, kojų ir šerdies (skrandžio srities) raumenys.

Nesvarbu, ar jūsų vaikas tik mokosi vaikščioti, ar bandė mesti kamuolį, svarbiausia yra suteikti jam pakankamai laiko laisvai praktikuoti šiuos įgūdžius.

Padeda kognityviniam augimui

Klausimų uždavimas, mąstymas apie tai, kaip viskas veikia, eksperimentai ir rezultatų analizavimas yra sveiko pažinimo augimo dalis. Taip mes išmokstame ko nors naujo ir išsiaiškiname dalykus. Taip pat sprendžiame problemas.

„Naudodamas jutiminį žaidimą, jūsų vaikas lavina problemų sprendimo įgūdžius“, – sako Messeris. „Tai skatina juos tyrinėti, kaip žaisti ir įgyti skirtingą patirtį, taip pat kaip manevruoti iššūkius, su kuriais jie susiduria, pavyzdžiui, kaip perkelti ryžius iš vieno konteinerio į kitą arba kaip išlaikyti pusiausvyrą sūpynėje.

Turi raminamąjį poveikį

Jūsų jutimo sistema gali padėti nusiraminti. Tai ypač svarbu vaikams, kai jie vystosi.

„Sensorinis žaidimas gali būti naudojamas norint reguliuoti bendrą susijaudinimo lygį“, – sako Messeris. „Galite jį naudoti norėdami paskatinti vaiką, kuris gali būti šiek tiek vangus. Kita vertus, juslinis žaidimas gali padėti vaikui, kuris gali būti hiperaktyvus arba sunku atkreipti dėmesį.

Apkabinimų, apsunkintų juosmens pagalvėlių ir sensorinių sėdynių spaudimas gali padėti nuraminti ir signalizuoti, kad laikas likti vietoje.

Skatina socialinį bendravimą

Užsiimdamas sensoriniais žaidimais su broliais ir seserimis ar bendraamžiais, jūsų vaikas pradeda lavinti socialinius įgūdžius. Jie išmoks bendrauti, šalinti problemas ir išmoks prisitaikyti prie to, kaip žaidžia kiti.

„Nesvarbu, ar esate parke ant sūpynių, ar žaidžiate su statybinėmis kaladėlėmis, jutiminiai žaidimai yra tai, ką gali užsiimti kiekvienas“, – pažymi Messeris. „Tai labai įtraukianti“.

Sensorinių žaidimų idėjos ir užsiėmimai

Youngas ir Messeris teigia, kad nesunku rasti veiklos, skatinančios vaiko pojūčius. Štai keletas idėjų.

Sensorinės dėžės

Naudokite plastikinę vonią arba didelę talpyklą ir užpildykite ją įvairiais objektais, pavyzdžiui, smėliu ar susmulkintu popieriumi.

Kitos idėjos apima:

  • Vanduo.
  • Amatų pom-poms.
  • Medvilniniai kamuoliukai.
  • Velykų žolė.
  • Žemės riešutų pakavimas.
  • Mygtukai.

Young mėgsta kurti jutimo dėžutes iš džiovintų ryžių, makaronų ar pupelių. Jūs netgi galite pridėti įrankių, pavyzdžiui, mažų žaislinių kastuvų ar kibirų. Priklausomai nuo jūsų vaiko amžiaus, maži žaislai ar figūrėlės taip pat gali paskatinti vaizduotės žaidimą. Tiesiog įsitikinkite, kad naudojate daiktus, kurie nekelia pavojaus užspringti, ir stebėkite, kai naudojate tokius mažesnius daiktus.

„Leiskite savo vaikui tyrinėti ir priprasti prie galimų nepažįstamų tekstūrų“, – siūlo Youngas. „Spektaklio režisuoti nereikia. Ženkite žingsnį atgal ir leiskite savo vaikui laisvai tyrinėti ir eksperimentuoti.

Piešimas pirštais

Žinoma, tai gali būti šiek tiek netvarkinga, bet piešimas pirštais yra puiki veikla kūdikiams ir mažiems vaikams. Jei tai darote su kūdikiu, padėkite minkštu teptuku nudažyti jo rankas ir kojas, tada atspausdinkite ant popieriaus lapo. Jei jaučiatės kūrybingi, paverskite jų atspaudus meno kūriniais mielai atminčiai. Mažiems vaikams tai gali būti atpalaiduojanti veikla ir padėti jiems išreikšti savo jausmus.

Norėdami pradėti, nustatykite sritį su popieriumi ir pirštų dažais. Galite tai padaryti lauke gražią dieną, kad sumažintumėte netvarką namuose, arba padėkite seną antklodę ar paklodę, kad vaikas galėtų dirbti. Tada leiskite vaikui panirti, maišyti ir sukti taip, kaip jis nori.

„Tai padeda vaikams priprasti prie tos juslinės patirties ir dažų tekstūros“, – sako Youngas.

Taip pat gerai veikia žaidimų tešla ar gleivės.

Žaidimas su maistu

Kai kitą kartą norėsite pasakyti vaikui, kad jis nustotų žaisti su maistu, pagalvokite dar kartą. Žaidimas su makaronais ar sausais dribsniais gali padėti lavinti jų pojūčius įvairiais būdais.

„Kai jiems sukanka keturi ar šeši mėnesiai, jūsų vaikas yra pasirengęs mokytis apie maistą“, – sako Messer. „Nesvarbu, ar tai liečia maistą, ar tiesiog žiūri, kaip valgo šeimos nariai.

Taigi, leiskite jiems ragauti, skleisti ir teptis, kai sužino apie tekstūrą, skonį ir kvapą.

Žaidžia lauke

Atšilus orams pasirūpinkite, kad jūsų vaikai eitų į kiemą pažaisti. Tai ypač tinka mažiems vaikams. Pagalvokite apie žaidimą smėlio dėžėje, tiesiog bėgiojimą ar net voliojimąsi žolėje – visa tai yra juslinio žaidimo formos.

Vyresniems vaikams gali būti naudinga žaisti apyrankes, naudotis sūpynių komplektu arba važiuoti dviračiu.

„Viskas, kas priverčia juos šokinėti, šliaužti, ridenti ar stumdytis, yra puiku“, – sako Messeris.

Maudymosi laikas

Vonios užpildymas maudymosi metu turi daugiau privalumų nei vien tik vaiko išvalymas. Viskas – nuo ​​burbulų, žaislų ir purslų – gali būti jutiminė patirtis.

„Tai gali būti taip paprasta, kaip į vandenį įpilti skirtingų kvapų burbuliukų“, – sako Messeris.

Klausausi muzikos

Netgi paprastas muzikos klausymasis gali būti naudingas jūsų vaiko vystymuisi. Tai gali padėti kaupti žodyną, pakelti nuotaiką ir netgi padėti ugdyti koordinaciją.

Galite ne tik klausytis dainų, bet ir leisti vaikams naudoti namų apyvokos daiktus kaip naminius muzikos instrumentus – pagalvokite apie medinius šaukštus ir puodus.

Nėra nustatyto laiko, kiek jūsų vaikas turėtų užsiimti jutiminiais žaidimais. Tačiau žinokite, kad jų kasdieniame gyvenime ir veikloje vyksta daug jutiminių žaidimų. Štai keli patarimai, kaip maksimaliai išnaudoti žaidimo laiką.

  • Ieškokite būdų, kaip pridėti daugiau pojūčių. Netgi toks mažas dalykas kaip vaiko sėdėjimas ant pagalvės žaisdamas su kaladėlėmis gali suaktyvinti pusiausvyros sistemą. „Kaip tėvai ar globėjai, pagalvokite apie būdus, kaip iš tikrųjų sustiprinti jutimo patirtį”, – sako Messer.
  • Per daug negalvok. Jums nereikia pirkti specialių daiktų ar įrangos. Yra daug veiklos, kurią jau galite atlikti. „Tiek daug šių dalykų jau yra jūsų namuose“, – pažymi Youngas.
  • Bet būk kūrybingas. Pabandykite sumaišyti jų patirtį, duodami jiems naujo maisto arba išmėgindami naują veiklą – iš esmės stenkitės, kad jūsų vaikai būtų įdomūs ir patrauklūs. „Pavyzdžiui, pabandykite šiek tiek skirtis maudymosi metu”, – siūlo Messeris. „Nesvarbu, ar naudojate kitą skalbimo šluostę, kad parodytumėte kitokią tekstūrą, ar parodytumėte savo kūdikiui, kaip jaučiasi taškymasis.

„Sensoriniai žaidimai yra būdas jūsų vaikams tapti lankstesniais ir labiau prisitaikančiais kitose savo gyvenimo srityse“, – sako Messeris. „Įtraukus savo pojūčius ir lavinant šiuos įgūdžius, pasaulis tampa daug mažiau baisus, nes jie sukūrė tinkamus įrankius, kaip elgtis su viskuo, kas pasitaiko.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-ist
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vitamin-k2
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wozu-ist-vitamin-d3-gut
https://futuresnutrition.de/blogs/news/symptome-eines-vitamin-d3-mangels

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *