Kas sukelia atminties praradimą? – Klivlando klinika

Negalite rasti savo automobilio raktelių (vėl!). Arba pradėjote gaminti mėgstamą patiekalą, bet pamiršote receptą. O gal ką tik įėjote į savo kambarį ir dabar nežinote kodėl. Atrodo, kad atminties banditas puola pačiu nepatogiausiu metu. Bet kaip žinoti, ar atminties sutrikimas nėra didelis dalykas, ar kažkas daugiau susirūpinęs?

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

„Ne dėl atminties praradimo turėtumėte nerimauti dėl Alzheimerio ligos. Yra daug kitų atminties praradimo priežasčių – ir daugumą jų galite gydyti“, – sako neuropsichologas Aaronas Bonneris-Jacksonas, mokslų daktaras. Sužinokite, kokios sąlygos sukelia atminties praradimą ir ką galite padaryti.

Kokios sveikatos problemos sukelia atminties praradimą ir užmaršumą?

Kai kurios sveikatos sąlygos gali sukelti atminties praradimą ir užmaršumą, įskaitant:

Depresija ir nerimas

Ar depresija ir nerimas gali sukelti atminties praradimą? Trumpas atsakymas: Taip. „Žmonėms, kenčiantiems nuo depresijos ar nerimo, gali būti sunkiau prisiminti konkrečius prisiminimus, įvykius ar faktus“, – sako dr. Bonner-Jackson. Kai kurie tyrimai netgi susiejo lėtinį stresą su smegenų uždegimu.

Depresija taip pat buvo susijusi su demencija. Kai kurie tyrimai padarė išvadą, kad depresija gali būti vienas iš kelių ankstyvųjų įspėjamųjų demencijos požymių. „Tiek demencija, tiek depresija gali sukelti mažiau pilkosios medžiagos smegenyse”, – priduria jis. „Pilkoji medžiaga yra atsakinga už atmintį ir emocijas“.

Skydliaukės liga

Nepakankama skydliaukės veikla (hipotirozė) arba per daug veikianti skydliaukė (hipertiroidizmas) gali sukelti pažinimo simptomus. Taip yra todėl, kad drugelio formos liauka yra pagrindinis jūsų organizmo hormonų, reguliuojančių organų funkciją, įskaitant jūsų smegenis, gamintojas.

„Skydliaukės ligos gali sukelti atminties praradimą ir smegenų miglą“, – sako dr. Bonner-Jackson. „Tačiau jie yra labai gydomi. Daugumai žmonių pagerėja kasdien vartojant skydliaukės tabletes.

Diabetas

Norint valdyti diabetą, labai svarbu palaikyti pastovų cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje. „Cukrus kraujyje yra pagrindinis jūsų kūno kuro šaltinis. Jei lygiai netinkami, jie gali turėti įtakos jūsų gebėjimui veikti“, – aiškina dr. Bonner-Jackson. „Laikui bėgant per didelis cukraus kiekis kraujyje gali pakenkti smegenims. Per mažai gali sukelti hipoglikemiją, kuri sunkiais atvejais sukelia painiavą.

Diabetas taip pat gali pažeisti kraujagysles, padidindamas širdies ligų ir insulto riziką. Nesant tinkamo kraujo tekėjimo į smegenis, gali nukentėti jūsų atmintis.

COVID-19

Nors dauguma žmonių po COVID-19 pasveiksta be problemų, maždaug 20–30 % žmonių „ilgi COVID“ simptomai pasireiškia po kelių savaičių. Šie simptomai apima atminties sutrikimus, ypač kai saugomi ir prisimenami nauji prisiminimai. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kas greičiausiai turi pažinimo problemų po COVID-19 infekcijos. Kai kurie mano, kad tai atsiranda dėl smegenų uždegimo.

Laimo ligos

Laimo liga yra liga, kuria galite užsikrėsti nuo erkių. Kai užsikrėtusi erkė jums įkando, per kelias dienas bakterijos gali patekti į jūsų kraują.

„Laimo liga sukelia uždegimą visame kūne ir nervų sistemoje“, – sako dr. Bonner-Jackson. „Vienas pagrindinių Laimo ligos simptomų yra akies bėrimas, kai įkando erkė. Neskubaus gydymo, simptomai gali progresuoti iki atminties praradimo ir nuotaikos pokyčių, taip pat daugybės kitų problemų. Laimei, antibiotikai gali padėti.

Alzheimerio liga ir demencija

Demencija yra smegenų sutrikimas, galintis paveikti atmintį ir kitas psichines funkcijas. Alzheimerio liga yra viena iš labiausiai žinomų demencijos rūšių. Demencija pažeidžia ir naikina smegenų ląsteles. Atsiradęs atminties praradimas dažnai prasideda lengvas ir palaipsniui tampa sunkesnis.

Tam tikri vaistai tam tikrą laiką gali padėti pašalinti simptomus. „Jei įtariate demenciją arba jums gresia pavojus, kreipkitės į gydytoją, kad jis įvertintų“, – sako dr. Bonner-Jackson. „Jūsų gydytojas gali padėti sukurti asmeninį planą, kad kuo ilgiau išvengtų blogėjančios atminties praradimo ir kitų simptomų.

Vaistai, galintys sukelti atminties praradimą

Kai kurie vaistai yra geriausias „Catch-22“: nors jie gali apsisaugoti nuo ligų ir padėti jums veikti, jie taip pat gali sukelti žalingą šalutinį poveikį.

Vaistai, galintys sukelti atminties praradimą ir sumišimą, yra šie:

  • Antidepresantai.
  • Antihistamininiai vaistai.
  • Vaistai nuo pykinimo.
  • Šlapimo pūslės relaksantai.
  • Vaistai nuo kraujospūdžio.
  • Statinai.
  • Steroidai.
  • Trankviliantai.

„Senstant gali būti labiau pažeidžiamas šių neigiamų šalutinių poveikių“, – pažymi dr. Bonner-Jackson. „Pasikalbėkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju, jei pastebėsite bet kokį naują smegenų miglotą ar sumišimą. Jei kaltas jūsų vaistas, yra daug alternatyvų. Galime pakeisti jūsų vaistus, kad išvengtume šio poveikio.

Kaip pagerinti savo atmintį

Dr. Bonner-Jackson teigia, kad yra įrodytų būdų, kaip pagerinti smegenų sveikatą, o tai gali padėti sumažinti Alzheimerio ligos ir demencijos riziką.

„Tačiau atminkite, kad atminties praradimas automatiškai nereiškia, kad jūsų sveikatai kažkas negerai arba kad susirgsite Alzheimerio liga. Norint išspręsti problemą, gali prireikti praktikuoti meditaciją ar kitus stresą mažinančius metodus, daugiau miegoti arba valgyti subalansuotą mitybą“, – aiškina dr. Bonner-Jackson. „Svarbiausia yra atkreipti dėmesį į atminties praradimą ir pasikalbėti su gydytoju, kad išsiaiškintumėte, kas tai sukelia.”

https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-ist
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vitamin-k2
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wozu-ist-vitamin-d3-gut
https://futuresnutrition.de/blogs/news/symptome-eines-vitamin-d3-mangels

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *