Didžiausi psoriazės sukėlėjai ir kaip su jais elgtis – Klivlando klinika

Psoriazė yra odos sutrikimas, kuriam būdingi niežtintys, pleiskanojantys bėrimai. Tačiau ši odos būklė nėra užkrečiama – tai vadinama imuninės sistemos sukelta liga arba liga, kuri atsiranda, kai imuninė sistema per daug reaguoja ir sukelia uždegimą.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Paprastai lėtinių uždegiminių ligų simptomai nyksta. Psoriazė yra panaši, sako dermatologas Anthony Fernandez, MD, PhD.

„Jei jūsų gyvenime niekas nesikeičia ir viskas išlieka taip pat, natūrali psoriazės eiga kartais pajusite, kad ji blogesnė nei įprastai, o kartais geriau nei įprasta“, – aiškina jis. „Tiesiog taip vystosi lėtinė uždegiminė liga.

Tačiau mūsų natūralus polinkis yra noras išsiaiškinti kodėl gali pasireikšti psoriazė arba kas ją sukelia. „Žmonės visada nori priskirti paūmėjimą kažkam, kas vyksta jų gyvenime“, – sako daktaras Fernandezas. „Mūsų, kaip gydytojų, darbas dažnai yra apie tai galvoti ir galvoti apie pokyčius, kurie galėjo įvykti. Tada bandome nustatyti, ar tie pokyčiai turi ką nors bendro su jų dabartiniu blyksniu. Tai sudėtinga.“

Psoriazę sukelia

Gydytojas Fernandezas sako, kad psoriazės sukėlėjai paprastai skirstomi į kelias kategorijas. „Sergant psoriaze dažni provokatoriai yra tie patys, apie kuriuos žinome daugumą lėtinių uždegiminių ligų. Tačiau psoriazės sukėlėjų nustatymas gali būti sudėtingas. Jie skiriasi kiekvienam asmeniui ir laikui bėgant gali keistis.

Tačiau yra keturios pagrindinės kategorijos, kurios paprastai sukelia psoriazės paūmėjimą.

Susirgus infekcija

Daktaras Fernandezas sako, kad vienas dažniausių psoriazę sukeliančių veiksnių yra infekcija, ypač streptokokinė infekcija, kuri gali sukelti gerklės uždegimą ar kitas problemas. „Streptokokinė gerklė yra gerai žinomas veiksnys, ypač esant tam tikram psoriazės potipiui, vadinamam gutaline psoriaze“, – aiškina jis. Šio psoriazės potipio požymiai yra mažos lašo formos raudonos dėmės, atsirandančios ant jūsų odos.

Žinoma, jūs negalite kontroliuoti, ar peršalote, ar susirgote gripu, ar kitu virusu. Dr. Fernandezas sako, kad gydytojai gali pasiūlyti geresnį gydymą, jei žino, kad sirgote. „Jei atvykstate su psoriazės paūmėjimu ir sužinome, kad neseniai stipriai peršalote viršutinę krūtinės ląstą, užgulėte ar kosėjote, tai mums suteikia perspektyvą, kaip elgtis su paūmėjimu.

Vaistai

Paprastai vaistų vartojimą siejate su ligos simptomų gydymu arba būklės gerinimu. Tačiau mokslininkai išsiaiškino, kad tam tikri vaistai gali pabloginti psoriazę. „Laikui bėgant buvo įrodyta, kad tam tikri vaistai nuo kraujospūdžio gali paūminti psoriazę“, – sako daktaras Fernandezas. Tai apima, pavyzdžiui, beta blokatorius.

Jis pažymi, kad nustatyti, ar vaistai yra pagrindinė paūmėjimo priežastis, gali būti sudėtinga. Tyrimai ar bandymai gali padaryti prieštaringas išvadas. Be to, vaistų režimas gali būti sudėtingas. Gydytojai gali nepatarti staiga nutraukti kažko vartojimo. Pavyzdžiui, žinoma, kad ličio preparatai sukelia psoriazės paūmėjimą, o tai nėra vaistas, kurio galite atsisakyti šaltos kalakutienos.

„Jei manome, kad vaistas turi ką nors bendro su psoriazės pablogėjimu, ypač atsižvelgiant į tai, kad tie, kurie išrašė tuos vaistus, mano, kad juos vartoti buvo svarbu, turime išnagrinėti jūsų galimybes“, – sako daktaras Fernandezas. „Mes taip pat bendrausime su gydytojais, kurie išrašė šiuos vaistus.

Stresas

Yra žinoma, kad lėtinis ar ūmus stresas sukelia įvairias sveikatos būklę, pvz., aukštą kraujospūdį, arba pablogina esamas sąlygas, pavyzdžiui, egzema. „Mes tai girdime nuolat – žmonės ateis ir sakys: „Aš jaučiausi labiau įtemptas nei įprastai. Ir jaučiu, kad mano psoriazė blogėja“, – sako daktaras Fernandezas. „Ir tame yra dalis tiesos“. Jis pažymi, kad pastaraisiais metais keli moksliniai tyrimai atskleidė ryšį tarp streso ir lėtinių uždegiminių ligų, tokių kaip psoriazė.

Aplinkos poveikis

Aplinkos poveikis yra platus terminas, naudojamas apibūdinti tokius dalykus kaip kvapai, alergenai ir net saulės šviesa. „Priklausomai nuo to, kur gyvenate, tam tikru metų laiku jūsų aplinkoje gali būti kažkas, net jei jis sklinda ore, kas gali paūminti jūsų psoriazę“, – aiškina dr. Fernandezas. Pavyzdžiui, psoriazė gali paūmėti šaltesniais mėnesiais, kai nesate tiek daug saulėje. Taip yra todėl, kad viduje esate labiau veikiamas karšto, sauso oro.

Dr. Fernandez priduria, kad išsiaiškinti, ar kažkas aplinkoje sukelia jūsų psoriazę, gali būti sunku. „Žmonės gali ateiti ir pasakyti: „Kiekvieną rudenį galime užuosti dūmus iš gamyklos prie mano namų. Tada mano psoriazė paūmėja. Remdamiesi tuo, pabandysime išsiaiškinti, ar poveikio sumažinimas turi įtakos. Paprastai tai yra geriausia, ką galime padaryti.

Šviesos terapija (ypač UVB fototerapija) gali būti veiksmingas psoriazės gydymo būdas. Taip yra todėl, kad tai imituoja saulės spindulių UVB spindulius, kurie, kaip įrodyta, padeda palengvinti ligos simptomus. Tačiau daktaras Fernandezas perspėja, kad bet koks šios šviesos poveikis būtų „vidutinis, kai būtinai išvengsite įdegio ir (arba) nudegimų“, nes tai gali sukelti papildomų odos problemų.

Ar rūkymas gali sukelti psoriazę?

„Gerai žinoma, kad rūkymas yra psoriazės išsivystymo rizikos veiksnys“, – sako daktaras Fernandezas. Tačiau jis pažymi, kad susirgus psoriaze nėra mokslinių įrodymų, kad nustojus rūkyti ši būklė išnyks. „Apskritai negalime įtikinamai pasakyti, kad jei nustosite rūkyti, jūsų žvynelinė pagerės… Nėra nė vieno tyrimo, kuris tai tikrai patvirtintų.

Vis dėlto nėra galimybės, kad buvimas šalia cigarečių dūmų gali sukelti diskomfortą. „Jei kas nors ateina pas mane ir sako: „Mano psoriazė gerai serga, kol aš einu aplankyti savo brolio šeimos. Jis ir jo žmona rūko, o mano žvynelinė paūmėja“, – į tai žiūrėsime rimtai“, – sako daktaras Fernandezas. „Tokiu atveju mes rekomenduosime vengti cigarečių dūmų ir pažiūrėti, kas atsitiks.

Kaip sustabdyti psoriazės paūmėjimą?

Jei žinote, kas sukelia psoriazę, pirmas geras žingsnis yra jų vengti. Tačiau tai ne visada įmanoma – juk ne visada galima išvengti susirgimo. Ir ne kiekvienas psoriazės paūmėjimas turi aiškų šaltinį, todėl prevencija yra sudėtinga. Tačiau yra išbandytų ir tikrų gydymo būdų ir metodų, kuriuos gydytojai pripažino sėkmingais.

Kaip gydyti psoriazę

Jei jūsų psoriazės gydymas veikia ir jums sekasi gerai, bet staiga paūmėjote, gydytojas Fernandezas sako, kad padėties stebėjimas yra geras kitas žingsnis.

„Mes nenorime panikuoti ir pakeisti seną gydymo režimą, nes tu užsidegsi“, – aiškina jis. „Ypač jei jums paprastai gerai sekėsi tam tikru režimu. Su visais puikiais vaistais, kuriuos šiandien turime, paprastai galime kontroliuoti psoriazę taip, kad paciento odoje būtų ne daugiau kaip 1% psoriazės kūno paviršiaus. Tai maždaug vieno delno dydžio. „Bet kai užsidegsi, to turėsi daugiau“.

Kitas geras žingsnis yra pasidalyti su gydytoju apie visus naujausius sveikatos pokyčius (ar iššūkius). Galbūt neseniai sirgote viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis – yra didelė tikimybė, kad dėl šios infekcijos jūsų imuninė sistema „tam tikrą laiką sutrinka ir prisideda prie psoriazės paūmėjimų“, sako daktaras Fernandezas.

Jis priduria: „Tuomet išlaikysime tą patį jūsų priežiūros režimą ir išsiaiškinsime: „Na, kaip suvaldysime šį paūmėjimą? Kaip priversti jus išgyventi šias kelias savaites, kai sergate daugiau nei įprastai, nepakeitę gydymo režimo, kuris paprastai veikė gerai?“ Kai paūmėjimas išnyks, tęsite įprastą palaikomąjį gydymą.

Papildomi vaistai

Po virusinės infekcijos atsiradimo ir išnykimo jūsų psoriazės paūmėjimas gali būti pakankamai stiprus, kad prireiktų papildomos TLC (švelnios, mylinčios priežiūros!).

„Atsižvelgdami į paūmėjimo sunkumą, pridėsime keletą laikinų vaistų, kad nuramintume aktyvų uždegimą ir psoriazę ant odos“, – sako dr. Fernandezas. Jis pažymi, kad tai „beveik visada“ apima vietinius vaistus, tokius kaip vietinis steroidas – iš esmės kremas ar vaistas, tepamas tiesiai ant jūsų odos paviršiaus.

Kai kuriais atvejais gali tekti imtis kažko stipresnio, kuris veikia greičiau. „Mes pridėsime vaistų, kurie, mūsų manymu, greitai sukels aktyvų uždegimą ir suvaldys aktyvų uždegimą“, – sako dr. Fernandezas. Tai gali būti geriamasis steroidas (per burną vartojamas vaistas) arba ilgai vartojamas psoriazės gydymas, vadinamas ciklosporinu.

„Paprastai mūsų tikslas yra tiesiog suteikti jums tai kelioms savaitėms, o tada pabandyti jus sumažinti ir pažiūrėti, ar tas paūmėjimas jau praejo“, – sako jis. „Tada galite grįžti prie pradinio režimo, kad kontroliuotumėte savo ligą.

Naudokite drėkinamąjį kremą su salicilo rūgštimi

Pats drėkinamasis kremas nebūtinai yra psoriazės gydymas. Tačiau jie gali nuraminti ir pašalinti šalutinį būklės poveikį. „Jei sergate psoriaze, bet koks drėkinamasis kremas paprastai padeda jūsų odai jaustis geriau“, – pataria gydytojas Fernandezas. „Jūs linkę sirgti psoriaze per sąnarius, pavyzdžiui, alkūnę, todėl ją lenkiant ištempiama oda. Jei oda tikrai sausa, ji gali įtrūkti, kraujuoti ir skaudėti. Taigi drėkinamoji priemonė padės nuo nemalonių simptomų“.

Drėkinamasis kremas su salicilo rūgštimi yra dar geresnis pasirinkimas psoriazei gydyti, ypač storoms apnašoms, susijusioms su psoriazės odos pažeidimais. „Drėkiklis su salicilo rūgštimi gali būti veiksmingas būdas ne tik pagerinti odos savijautą, bet ir padėti vietiniams vaistams geriau suvaldyti tuos pažeidimus“, – sako daktaras Fernandezas. „Jei turite storas apnašas, vietiniai vaistai turi prasiskverbti. per tuos ir savo viršutinį odos sluoksnį prieš pasiekiant uždegimines ląsteles, sukeliančias pažeidimus. Atsikračius šių apnašų – o salicilo rūgštis padeda jas ištirpinti – padeda vietiniams vaistams prasiskverbti ir geriau veikti.

Venkite naudoti alkoholį ant odos

Daktaras Fernandezas sako, kad alkoholio įtrynimas yra pagrindinis produktas, kurio turėtų vengti žmonės, sergantys psoriazės paūmėjimu. „Žmonės gali sakyti, kad jiems psoriazė niežti, todėl jie tepsis alkoholiu savo odą. Nors alkoholis gali laikinai palengvinti niežėjimą, galutinis rezultatas yra tai, kad jis sukels daugiau dirginimo ir skatins daugiau uždegimų.

Išlaikyti sveiką gyvenimo būdą

Mokslininkai vis dažniau pastebi, kad sveiko gyvenimo būdo palaikymas yra naudingas žmonėms, sergantiems lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, įskaitant psoriazę.

„Gerai maitintis, mankštintis ir gerai išsimiegoti – visa tai yra raktas į psoriazės paūmėjimo tikimybę sumažinti ir išlaikyti kuo ramesnę psoriazę“, – sako daktaras Fernandezas. „Nepakankamas miegas yra stresas jūsų imuninei sistemai. Pratimai taip pat naudingi jūsų imuninei sistemai. Be to, tai taip pat padeda skatinti svorio metimą, o svorio palaikymas normaliame diapazone padeda sergant psoriaze.

Daktaras Fernandezas priduria, kad vaistų vartojimas yra susijęs su bet kokiais sveikos gyvensenos pokyčiais. „Daugumai žmonių, sergančių psoriaze, reikia vaistų“, – sako jis. „Ir tikrovė yra tokia, kad turime puikių vaistų, kurių nauda gerokai viršija su jų vartojimu susijusią riziką. Manome, kad psoriazė neturėtų turėti įtakos niekieno gyvenimo kokybei, naudojant dabartines gydymo galimybes – ir mes galime pasiekti, kad dauguma žmonių nugyventų savo gyvenimą taip, tarsi jie neserga psoriaze.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-ist
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vitamin-k2
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wozu-ist-vitamin-d3-gut
https://futuresnutrition.de/blogs/news/symptome-eines-vitamin-d3-mangels

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

https://sidaurip.desa.id/wp-includes/js/depo25bonus25/

https://sinaboi.desa.id/wp-includes/depo25-bonus25/

https://cibeunying-majenang.cilacapkab.go.id/wp-includes/nexus/

https://cidadap-karangpucung.cilacapkab.go.id/wp-includes/zeus-slot/

https://kalisabuk-kesugihan.cilacapkab.go.id/wp-includes/garansi-kekalahan-100/

https://kelurahanwahno.kotajayapura.id/wp-includes/js/bonus-new-member/

https://cafeadobro.ro/

https://haberveotesi.com.tr/

https://maisqueauga.com/

https://www.brightpath.com.sg/

https://www.dreamwavehotel.com/

https://opigesfarm.com/

https://woodtoc.com.ar/

https://opynewsjoinville.com.br/

https://buabi.com/

https://casadepianos.com.br/

https://www.champlainorchards.com/

https://www.bangunharjo.desa.id/wp-includes/vietnam/

https://sinaboi.desa.id/shop/depo25-bonus25/

https://www.bangunharjo.desa.id/wp-includes/vietnam/