Ar tinkama mityba padeda žmonėms, sergantiems Hantingtono liga? – Klivlando klinika

Subalansuota mityba, kuri aprūpintų jūsų organizmą reikalingais vitaminais ir maistinėmis medžiagomis, yra gera taisyklė visiems. Tačiau tai ypač svarbus gyvenimo aspektas tiems, kurie serga Hantingtono liga.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Hantingtono liga yra genetinė liga, kai mutavęs genai sukuria neįprastai ilgą baltymą, kuris atakuoja ir naikina smegenų ląsteles. Tai veda prie nekontroliuojamų rankų, kojų ir veido judesių, kurie laikui bėgant pablogėja, o tai turi įtakos vaikščiojimui, kalbėjimui ir net gebėjimui nuryti.

Huntingtono ligos simptomai sukuria bangavimo efektą, kuris turi įtakos visiems žmogaus gyvenimo aspektams, įskaitant mitybą. Norėdami geriau suprasti šiuos dietos ir mitybos poreikius, kalbėjomės su registruota dietologe Nicole Hopsecger, RD.

Kaip Hantingtono liga veikia mitybą?

Pagrindinis būdas, kaip Huntingtono liga veikia mitybą, sako Hopsecger, yra būdingi Huntingtono simptomai. „Šie simptomai gali turėti įtakos žmogaus gebėjimui valgyti, o tai gali sukelti netinkamą mitybą ir svorio mažėjimą“, – sako ji.

Simptomai apima:

 • Chorea: Tai judėjimo sutrikimas, sukeliantis nevalingus, netaisyklingus ir neprognozuojamus raumenų judesius, dėl kurių žmogui gali būti sunku pasigaminti maistą ar tinkamai maitintis. „Manoma, kad chorėja sudegina papildomos energijos, todėl pacientui reikia daugiau mitybos, kad išlaikytų savo svorį”, – sako Hopsecgeris. „Jei kam nors reikia papildomos mitybos, bet jam sunku valgyti, tai taip pat gali sukelti didelį energijos deficitą.
 • Disfagija: Tai yra rijimo pasunkėjimas, kurį kartais gali paveikti chorėja. Jis gali ne tik sukelti skausmą, bet ir sumažinti maisto suvartojimą dėl baimės užspringti, priversti jį vengti sunkiai nuryjamo maisto ir pailginti valgymo laiką.
 • Psichologiniai pokyčiai: „Kognityviniai pokyčiai ir demencijos pradžia gali priversti žmogų pamiršti valgį arba sukelti sunkumų, kai bando išmokti naujų valgymo būdų“, – sako Hopsecger.

Chorėja ir disfagija taip pat gali padidinti užspringimo pavojų žmonėms, sergantiems Hantingtono liga, nesvarbu, ar žmogus per anksti nuryti, ar sukelti diafragmos (krūtinės) spazmą, dėl kurio gali atsirasti aspiracija (kai maistas ar gėrimas patenka į plaučius). skrandžio). Tai savo ruožtu gali sukelti aspiracinę pneumoniją.

Kokie pokyčiai gali susidurti su Hantingtono liga?

Tam tikri Hantingtono liga sergančių žmonių mitybos pokyčiai ar požiūris į mitybą priklauso nuo to, kurioje ligos stadijoje jie yra.

Ankstyva stadija

„Ankstyvoje stadijoje jiems svarbu turėti visapusišką mitybą, kad išlaikytų tą svorio stabilumą“, – sako Hopsecgeris.

Viduržemio jūros regiono DASH intervencija neurodegeneraciniam vėlavimui (MIND) dieta buvo susijusi su lėtesniu pažinimo nuosmukiu bendrosios populiacijos tyrimuose, o tai gali būti verta dėmesio. Tačiau Hopsecger pažymi, kad yra mažai tyrimų apie dietą ir jos poveikį tiems, kurie serga Hantingtono liga, todėl nežinoma, ar ji turi panašų poveikį šiame kontekste.

Vidurinė stadija

Tikėtina, kad šiuo Hantingtono ligos momentu žmogus pradeda jausti didesnį rijimo sunkumą, nors ši problema kiekvienam asmeniui gali skirtis. Nors svarbu išlaikyti subalansuotą mitybą, žmonėms, sergantiems Hantingtono liga, maisto pasirinkimo pritaikymas gali turėti didelės įtakos.

„Dėl disfagijos gali padėti pakeisti dietos nuoseklumą“, – rekomenduoja Hopsecger. „Skysčius galima tirštinti. Maisto produktus galima sudrėkinti, supjaustyti mažais gabalėliais ar net sutrinti, kad pacientui būtų lengviau ir saugiau nuryti.

Vėlyvoji stadija

Vėlgi, asmens būklės sunkumas kiekvienu konkrečiu atveju skirsis, tačiau tiems, kurie serga vėlesniu Huntingtono ligos etapu, gali prireikti papildomos pagalbos norint gauti mitybą. Nesvarbu, ar reikia pagalbos iš kieno nors maitinimo metu, ar, esant drastiškesnėms aplinkybėms, maitinimo vamzdelis – būtina užtikrinti, kad į maistą būtų įtrauktos šios svarbios maistinės medžiagos ir vitaminai.

Siūlomas maistas žmonėms, sergantiems Hantingtono liga

Žmonės, sergantys Hantingtono liga, turės pasirinkti skirtingus mitybos sprendimus dėl su liga susijusių sąlygų. Pokalbiai su pirminės sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir registruotu dietologu yra geriausi būdai išsiaiškinti individualizuotą dietą, kuri geriausiai tiktų Huntingtono liga sergančiam asmeniui.

Pridėkite papildomų kalorijų

Subalansuota mityba yra būtina bendrai sveikatai, tačiau Huntingtono liga sergančiam žmogui gali prireikti papildomų kalorijų. „Asmeniui, sergančiam Hantingtono liga, gali prireikti daugiau kalorijų nei paprastam žmogui dėl chorėjos ir kitų galimų medžiagų apykaitos veiksnių“, – aiškina Hopsecgeris.

Sveikieji riebalai yra geras šių kalorijų šaltinis, sako Hopsecger. Jie gali padėti padidinti suvartojamų kalorijų skaičių ir padėti subalansuoti valgant mažesnį maisto kiekį. Pavyzdžiai:

Pridėti baltymų

Tie, kurie serga Hantingtono liga, rizikuoja numesti svorio dėl papildomos energijos suvartojimo ir mažiau galimybių užsiimti fizine veikla. Netyčinis svorio metimas (svorio metimas be bandymo) gali sukelti raumenų masės sumažėjimą. Nors šiuo atveju raumenų praradimo visiškai išvengti nepavyks, dieta, kurioje gausu baltymų, padės užtikrinti, kad raumenys neprarastų dėl mitybos trūkumo.

„Maistas, atitinkantis tuos energijos ir baltymų poreikius, yra tikrai svarbus tiems, kurie serga Hantingtono liga“, – sako Hopsecger. „Pirmiausia pamaitinamos smegenys. Jei dieta nepateikia pakankamai energijos smegenims ir likusiai kūno daliai, riebalinis audinys suskaidomas energijai gauti. Išnaudojus riebalų atsargas, kūnas suskaidys raumenų audinį, kad gautų energiją. Būtent dėl ​​šio medžiagų apykaitos proceso svarbu patenkinti energijos ir baltymų poreikius.

Maisto, kuriame gausu baltymų, pavyzdžiai:

 • Paukštiena.
 • Žuvis ir kitos jūros gėrybės.
 • Liesa raudona mėsa.
 • Kiaušiniai.
 • sūris.
 • Jogurtas.
 • Pienas.
 • Pupelės.
 • Tofu.
 • Tempeh.

Laikykite daiktus minkštus

Vėlgi, dėl rijimo sunkumų minkštas, drėgnas maistas, pavyzdžiui, konservuoti vaisiai, kokteiliai, jogurtas, avižiniai dribsniai ir troškiniai, yra geras būdas supakuoti visas šias pagrindines maistines medžiagas, ypač su vaisiais ir daržovėmis.

Maisto produktai, kurių reikia vengti sergant Hantingtono liga

Sergant Hantingtono liga, kyla susirūpinimas dėl maisto konsistencijos (pvz., tirštas, stambus, šiurkštus ar sausas maistas). „Sergantys Hantingtono liga turėtų vengti maisto produktų, dėl kurių jiems kyla pavojus aspiruoti (įsiurbti maistą į kvėpavimo takus) arba sustiprinti (pabloginti) kitus rijimo sunkumus“, – sako Hopsecger.

Šie maisto produktai apima:

 • Neapdoroti vaisiai.
 • Džiovintos daržovės.
 • Kieta, traški duona.
 • Granola.
 • Kieta, sausa mėsa.
 • Džiovinti vaisiai.
 • Riešutai.

Asmenims, sergantiems Hantingtono liga, maistas ir mityba gali būti individualizuojami, o susitikimas su kalbos patologu ir registruotu dietologu yra geriausias būdas atlikti šiuos pokyčius.

Kiti patarimai, kaip išlaikyti tinkamą mitybą sergant Hantingtono liga

Valgyti mažesnį ir dažnesnį maistą gali būti pagrindinis būdas palaikyti mitybą sergant Hantingtono liga. „Tai gali padėti suvaldyti prastą apetitą ar nuovargį, kuris gali susitvarkyti ilgiau valgant ir rijimo sutrikimus“, – pataria Hopsecger.

Maisto papildą, pavyzdžiui, baltymų kokteilį, taip pat būtų galima pridėti prie valgio arba valgyti tarp valgymų, siūlo ji. Tiesiog būtinai pasitarkite su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju ir registruotu dietologu, kad gautumėte daugiau informacijos apie tai, kas geriausiai tinka.

Hopsecger įspėja, kad nereikėtų prisipildyti skysčių, tačiau gerti tarp valgymų.

Galiausiai apsvarstykite galimybę prie valgio ir užkandžių naudoti kaloringesnius produktus. Pavyzdžiui, nenugriebto pieno ar grietinėlės naudojimas su grūdais arba margarino ar sūrio lydymas ant virtų daržovių. Jis ne tik išlaiko maistą minkštą, bet ir aprūpina kalorijų balansą kartu su maistinėmis medžiagomis, kurių reikia žmonėms, sergantiems Hantingtono liga.

Naudoti įrankiai ir indai

Žmonės, sergantys Hantingtono liga, gali apsvarstyti galimybę naudoti skirtingus indus ir virtuvės įrankius, kad patenkintų savo konkrečius poreikius.

 • Blenderis arba virtuvinis kombainas, skirtas baltyminiams kokteiliams ruošti ir maisto tyrėms, kad būtų lengviau vartoti.
 • Indai aukštesnėmis kraštinėmis, kad ant indų būtų daugiau maisto.
 • Didelės rankenos indai, kad būtų lengviau tvarkyti.
 • Sportiniai puodeliai, apsaugantys nuo išsiliejimo.

Huntingtono liga gali užkirsti kelią daugeliui problemų, susijusių su tinkamos mitybos palaikymu. Tačiau naudojant šias priemones, taip pat laikantis sveiko maisto, subalansuoto su papildomomis kalorijomis, rekomendacijų, galima pagerinti žmonių, sergančių Hantingtono liga, gyvenimo kokybę.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wichtige-quellen-fur-vitamin-d
https://futuresnutrition.de/blogs/news/uberschussiges-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-die-richtige-dosierung
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-zufuhr
https://futuresnutrition.de/blogs/news/sonnenvitamin-hormon-d3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *