5 sielvarto etapai po netekties – Klivlando klinika

Jokiu būdu negalima to apeiti: sielvartas niekada nėra lengvas. Ir nors sielvartą esame linkę sieti su mirtimi, sielvartą gali sukelti ir kiti gyvenimo įvykiai – nuo ​​santykių pabaigos iki darbo praradimo iki finansinių sunkumų.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

„Sielvartas yra natūralus atsakas į bet kokią netektį“, – sako klinikinė psichologė Regina Josell, PsyD. „Žmonės tai išgyvena įvairiais būdais, tačiau paprastai tai apima įvairias intensyvias emocijas, tokias kaip liūdesys, pyktis, dirglumas ir kaltė.

Dr. Josell paaiškina penkis sielvarto etapus, įskaitant tai, kas jie yra, kaip jie pasireiškia ir kada kreiptis pagalbos į terapeutą, kuris gali padėti susidoroti.

Kokios yra penkios sielvarto stadijos?

Šveicarų kilmės amerikiečių psichiatrė ir tyrinėtoja Elisabeth Kübler-Ross savo 1969 m. knygoje „Apie mirtį ir mirtį“ pirmą kartą apibūdino penkis sielvarto etapus, kartais vadinamus Kübler-Ross modeliu.

„Dr. Kübler-Ross praleido savo karjerą tyrinėdama mirties procesą ir mirties poveikį išgyvenusiems žmonėms“, – aiškina daktaras Josellas. „Ji apibūdino penkių etapų mirties protokolą, kad padėtų mums suprasti procesą. Vėliau šis protokolas buvo pritaikytas tiems, kuriuos paveikė kažkieno mirtis.

Atminkite, kad šie etapai turi būti aprašomieji ir nebūtinai taikomi visiems arba vyksta tokia tvarka. Penkias sielvarto stadijas galima apibendrinti taip:

 • Neigimas.
 • Pyktis.
 • Derėtis.
 • Depresija.
 • Priėmimas.

1. Neigimas

Esate atleistas iš darbo, bet kitą dieną vis tiek atsikeliate anksti ir pradedate ruoštis eiti į biurą, jei tik jūsų viršininkas apsigalvotų. Jūsų močiutė neseniai mirė, bet vis dar jaučiate, kad ji gali pakelti ragelį, jei paskambinsite ir pasisveikinate.

„Neigimas reiškia sunkumus suvokti praradimo tikrovę“, – sako dr. Josellas. „Gali užtrukti, kol susimąstote apie tai, kad patyrėte didelę netektį – kad viskas yra kitaip ir nebegrįžta taip, kaip buvo.

Neigimo simptomai gedėjimo proceso metu gali būti:

 • Tikėdamas, kad įvyko klaida ir tavo mylimo žmogaus iš tikrųjų nebėra.
 • Atsisakymas aptarti savo praradimą arba elgesys taip, lyg viskas būtų gerai, kai tai padarysite.
 • Užsiimkite darbu ar kitais dalykais, kad jums nereikėtų susidurti su praradimo jausmais.
 • Apsimesti taip, lyg tavo mylimasis išvažiavo atostogauti arba netrukus grįš.
 • Toliau kalbėti apie prarastą mylimąjį esamuoju laiku.

2. Pyktis

„Pyktis yra visiškai natūralus atsakas, o praradimo atveju jis gali būti nukreiptas į įvairius šaltinius“, – sako daktaras Josellas. Tai taip pat gali pasireikšti kaip kaltinimas – jausmas, kad kažkas kitas kaltas dėl jūsų praradimo.

Galite pykti ant savęs dėl kažkokio vaidmens netektyje arba net ant savo mylimo žmogaus dėl mirties. Galbūt pykstate ant gydytojų ar pirmųjų pagalbos teikėjų, kurie „leido“ savo mylimam žmogui mirti, arba ant Dievo, kad leido nutikti tokiam nesąžiningam ir tragiškam dalykui.

Kaip ir bet kuriuo kitu sielvarto etapu, šios emocijos taip pat gali būti patiriamos reaguojant į netektis, nesusijusias su mirtimi. Pasakykite, kad praradote darbą ir pykstate ant bendradarbio, kuris prisiėmė jūsų darbo krūvį. Arba negalėjote sau leisti savo būsto paskolos ir turėjote parduoti savo šeimos namą, todėl pykstatės ant politikų dėl ekonomikos būklės.

Jūsų pyktis taip pat gali būti mažiau tikslingas, mažiau protingas. „Kartais tiesiog pyksti ant nekaltų pašalinių žmonių, pavyzdžiui, vaikino, stovinčio prie kasos bakalėjos parduotuvėje, kuris juokingai į tave pažiūrėjo. Dr Josell sako. „Tai ne visada racionalu“.

3. Derybos

Derybos kartais vyksta dar neįvykus jūsų praradimui, pavyzdžiui, kai pagalvoji: „Jei pasveiksiu nuo vėžio, pažadu, kad pradėsiu eiti į bažnyčią kiekvieną savaitę“ arba „Jei mano vyras išgyvens po širdies smūgio. , daugiau niekada su juo nesiginčysiu.

Bet tai gali vykti ir vėliau, mąstymo „jei tik“ forma:

 • „Jei tik būtume kreipęsi į kitą gydytoją, galbūt ją būtų galima laiku gydyti“.
 • „Jei nebūtume išvykę atostogų, jis nebūtų susirgęs šia liga“.
 • „Jei tik būčiau gavęs savo šuniui elektrinį antkaklį, ji nebūtų išbėgusi į gatvę.

Tai gali atrodyti ne kaip derybos, bet daktaras Josellas sako, kad mąstymas panašus. „Mes užsiimame tam tikra psichikos gimnastika, siekdami atšaukti tai, ko negalime atšaukti“, – aiškina ji.

4. Depresija

Natūralu liūdėti, kai miršta mylimas žmogus arba kai patiriate kitą didelę netektį. Sielvarto depresijos stadijos simptomai gali būti:

 • Vilties dėl ateities praradimas.
 • Jautiesi bekryptis, pasimetęs ar sutrikęs dėl savo gyvenimo.
 • Sunku susikaupti.
 • Sunkumai priimant sprendimus.

Su sielvartu susijusi depresija taip pat gali sukelti fizinius simptomus, tokius kaip skausmai ir miego įpročių pokyčiai. Tyrimai rodo, kad tai netgi gali sukelti padidėjusį uždegimą jūsų kūne, o tai gali pabloginti esamas sveikatos problemas ir sukelti naujų.

Gedėjimo depresijos stadija nėra tas pats, kas didžioji depresinė liga (taip pat žinoma kaip didžioji depresija arba klinikinė depresija), psichikos sveikatos būklė, apimanti daugybę emocinių, pažintinių ir fizinių simptomų.

„Tačiau sielvartas gali virsti klinikine depresija, todėl labai svarbu, kad savo sielvartą išspręstumėte, kol jį išgyvenate“, – pataria dr.

5. Priėmimas

Liūdesys ir sielvarto praradimo jausmas gali niekada visiškai neišnykti. Tačiau priėmimo etapas reiškia mokymąsi gyventi su netektimi – naujai atrastą gebėjimą pripažinti savo netekties tikrovę ir leisti liūdesiui bei džiaugsmui gyventi kartu.

Šioje sielvarto stadijoje jūsų liūdesys nebestabdo. Pavyzdžiui, per radiją galite išgirsti dainą, kuri primena jums apie mylimą žmogų, netylant ašaroms.

„Priėmimas yra supratimas, kad tai, kas atsitiko, yra galutinis“, – sako dr. Josellas. „Galite išlaikyti savo liūdesį, išgyvendami gerus praeities prisiminimus ir išsaugodami viltį ateičiai.

Kiek laiko trunka sielvartas?

Nėra nustatyto sielvarto laiko, ir kiekvienas, kuris liepia jums „judėk toliau“ arba „įveik jį“, neįvertina ir neteisingai supranta prarasto svorio svorį.

Beje, jūsų sielvarto proceso trukmė priklauso nuo to, kokį sielvartą patiriate.

 • Nesudėtingas sielvartas: Kartais vadinama „įprastu sielvartu“, dauguma simptomų, įskaitant penkis etapus, atsiranda per pirmuosius dvejus praradimo metus.
 • Sudėtingas sielvartas: Šio tipo gilus, intensyvus sielvartas tęsiasi ilgą laiką ir gali būti alinantis.

Žinoma, tam tikra prasme visas sielvartas yra sudėtingas, sukeliantis emocijų bangą, kurios jaučiasi nebent paprastas. Ir daugelis sudėtingo sielvarto požymių ir simptomų yra tokie patys kaip ir nesudėtingo sielvarto. Tačiau nesudėtingo sielvarto metu šių reakcijų intensyvumas laikui bėgant švelnėja. Kita vertus, sudėtingas sielvartas yra intensyvesnis, patvaresnis ir užsitęsęs, labai trukdantis grįžti į „normalų“ gyvenimą.

Kada kreiptis pagalbos

Jei patiriate stiprų emocinį kančią arba po netekties sunku grįžti prie įprastos rutinos, apsvarstykite galimybę kreiptis į terapeutą. Kalbėjimas apie praradimą, dalijimasis savo sielvartu ir sielvarto liudijimas gali žymiai palengvinti gijimo procesą.

Dr. Josellas sako, kad esmė paprasta: „Jei jaučiate, kad kenčiate, eikite su kuo nors pasikalbėti“.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-ist
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vitamin-k2
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wozu-ist-vitamin-d3-gut
https://futuresnutrition.de/blogs/news/symptome-eines-vitamin-d3-mangels

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

https://sidaurip.desa.id/wp-includes/js/depo25bonus25/

https://sinaboi.desa.id/wp-includes/depo25-bonus25/

https://cibeunying-majenang.cilacapkab.go.id/wp-includes/nexus/

https://cidadap-karangpucung.cilacapkab.go.id/wp-includes/zeus-slot/

https://kalisabuk-kesugihan.cilacapkab.go.id/wp-includes/garansi-kekalahan-100/

https://kelurahanwahno.kotajayapura.id/wp-includes/js/bonus-new-member/

https://cafeadobro.ro/

https://haberveotesi.com.tr/

https://maisqueauga.com/

https://www.brightpath.com.sg/

https://www.dreamwavehotel.com/

https://opigesfarm.com/

https://woodtoc.com.ar/

https://opynewsjoinville.com.br/

https://buabi.com/

https://casadepianos.com.br/

https://www.champlainorchards.com/

https://www.bangunharjo.desa.id/wp-includes/vietnam/