4 gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atrankos metodai – Klivlando klinika


Kolorektalinis vėžys gali būti mirtinas, tačiau duomenys rodo, kad ankstyvi patikrinimai išsaugo gyvybes, nes storosios žarnos vėžys nustatomas anksčiau nei bet kada anksčiau. Ir nors kolonoskopija yra auksinis vėžio atrankos standartas, tai nėra vienintelis būdas aptikti šią ligą.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Jūsų dvitaškis yra pagrindinė jūsų virškinimo sistemos dalis. Gaubtinės žarnos vėžys paprastai prasideda kaip nevėžinis augimas, vadinamas polipu, kuris auga ant vidinės gaubtinės žarnos gleivinės. Šie polipai išsivysto laikui bėgant – paprastai nuo 10 iki 20 metų.

Gastroenterologė Brenda Jimenez Cantisano, MD, aptaria gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio patikros galimybes, pradedant nuo tradicinės kolonoskopijos ir ne tik, ir kaip sužinoti, kuris jums tinkamiausias.

Kada atlikti storosios žarnos vėžio patikrą

Kadangi gaubtinės žarnos vėžys auga lėtai, galite nepajusti jokių ligos simptomų, todėl labai svarbu reguliariai tikrintis, kad būtų išvengta problemų prieš joms atsirandant.

Rizika susirgti storosios žarnos vėžiu didėja senstant, o dabartinėse gairėse teigiama, kad tikrintis turėtumėte pradėti nuo 45 metų. Tačiau jei jūsų šeimoje yra buvę gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atvejų, pasitarkite su gydytoju, kad galėtumėte pasitikrinti anksčiau.

Pastaraisiais metais gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atvejų labai padaugėjo jaunesniems suaugusiems nuo 20 iki 49 metų amžiaus. Labai svarbu, kad pasikonsultuotumėte su savo gydytoju, jei pradėsite patirti bet kokius įspėjamuosius šio vėžio požymius, kol dar nebuvote pasitikrinti.

„Ankstyvas gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys neturi simptomų, tačiau kai jis pradeda progresuoti, yra tam tikrų dalykų, kurių neturėtumėte ignoruoti“, – sako dr. Jimenezas Cantisano. Turėtumėte pasikalbėti su gydytoju, jei turite:

  • Kruvinos išmatos.
  • Juoda taburetė.
  • Jūsų išmatų formos pokyčiai.
  • Dažnas mėšlungis apatinėje pilvo dalyje.
  • Skausmingi žarnyno judesiai.
  • Kraujavimas iš tiesiosios žarnos.

Kokios yra storosios žarnos vėžio patikros galimybės?

Dažniausias atrankos įvertinimas yra kolonoskopija, trumpa storosios žarnos tyrimo procedūra. Tačiau yra ir kitų būdų, įskaitant kraujo tyrimus, DNR išmatų tyrimus ir kt.

Kiekvienas iš jų turi savo privalumų ir trūkumų, įskaitant bendrą efektyvumą, parengiamojo darbo kiekį ir reikalingą laiką. Daktaras Jimenezas Cantisano juos paaiškina.

1. Kolonoskopija

Iš gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio patikros galimybių kolonoskopija turi didžiausią galimybę aptikti gaubtinės žarnos vėžį ir polipus – iki 70 proc.

Šis testas leidžia gydytojui pamatyti storosios žarnos vidų naudojant lanksčią kamerą, vadinamą taikikliu. Šiai procedūrai gali prireikti sedacijos, pvz., sąmoningos sedacijos („prieblandos“) arba bendrosios anestezijos, arba ne. Kolonoskopija patikrina, ar nėra tokių simptomų kaip kraujavimas, taip pat polipai ir kiti galimi vėžio požymiai. Svarbu tai, kad kolonoskopijos metu gydytojas gali aptikti ir pašalinti polipą.

„Kolonoskopija turi vieno etapo tyrimo pranašumą, o kitiems tyrimams, pavyzdžiui, išmatoms pagrįsto tyrimo, gali prireikti dviejų etapų“, – pažymi dr. Jimenezas Cantisano. “Jei išmatomis pagrįsto tyrimo rezultatas yra teigiamas, tolesniam įvertinimui bus nurodyta kolonoskopija.”

Prieš atliekant kolonoskopiją, jūsų žarnynas turi būti visiškai tuščias, todėl reikia atlikti tam tikrą pasirengimo procedūrą – ir nors tai gali būti nemalonu, tai labai svarbu, kad procedūra būtų sėkminga.

„Jei yra išmatų arba gaubtinės žarnos danga, endoskopuotojas negalės visiškai vizualizuoti gaubtinės žarnos ir kai kurie polipai gali būti nepastebėti“, – aiškina dr. Jimenezas Cantisano.

2. KT kolonografija

Atliekant šią procedūrą, dar vadinamą virtualia kolonoskopija, taip pat reikia iš anksto ištuštinti vidurius, tačiau per pačią procedūrą nereikia būti raminamai. Jei virtualioje kolonoskopijoje aptinkamas polipas, gydytojas rekomenduos standartinę kolonoskopiją.

Pati kolonoskopija negali pasakyti skirtumo tarp ne ikivėžinių ir ikivėžinių polipų. Tam jums reikės biopsijos (audinio mėginio), kurią galima atlikti atliekant įprastą kolonoskopiją, bet ne virtualios kolonoskopijos metu. (Štai kodėl turėsite sekti kolonoskopiją.)

3. Flanksčioji sigmoidoskopija

Panašiai kaip kolonoskopija, lanksti sigmoidoskopija yra ambulatorinė procedūra, atliekama medicinos aplinkoje. Be to, norint ištuštinti žarnyną, reikia paruošti darbą.

Tačiau lanksti sigmoidoskopija įvertina tik kairiąją gaubtinės žarnos pusę. Jis gali būti naudojamas įvertinti tokias sąlygas kaip opinis kolitas ir gali aptikti polipus, bet tik kairėje pusėje.

„Jei turite ikivėžinį augimą kairėje pusėje, rekomenduojamas antras tyrimas, pavyzdžiui, kolonoskopija“, – sako dr. Jimenezas Cantisano, – „todėl jis nėra dažnai atliekamas kaip storosios žarnos vėžio patikra“.

4. Išmatų tyrimai

Yra keletas įprastų išmatų testų tipų:

  • Išmatų imunocheminis tyrimas (FIT): Šis testas ieško paslėpto kraujo išmatose ir gali aptikti ankstyvą vėžį, taip pat didelius, pažengusius polipus.
  • Slapto kraujo tyrimas išmatose (FOBT): Kai pasirenkamas išmatų tyrimas atrankai, FOBT yra panašus į FIT, bet vietoj vieno reikia paimti tris kraujo mėginius, todėl prieš duodami tuos mėginius turite pakeisti savo mitybą. Dėl šios priežasties dabar pirmenybė teikiama FIT.
  • Išmatų DNR tyrimas: Šis tyrimas ieško nenormalios DNR, susijusios su polipais ir gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu.

„Šių testų pranašumas yra tai, kad juos galima atlikti namuose“, – sako daktaras Jimenezas Cantisano. „Prieš juos nereikia specialiai ruoštis ar laikytis dietos, o jas galima atlikti namuose, neatimant laiko juos užbaigti.

Tačiau vėlgi, jei šie testai bus teigiami, bus rekomenduojama kolonoskopija.

Kuris seansas jums tinka?

Prieš planuodami bet kokius atrankos testus, pasitarkite su savo pirminės sveikatos priežiūros gydytoju, kuris kartu su jumis aptars galimybes.

Norėdami sužinoti apie jūsų konkrečius rizikos veiksnius, jie klaus apie jūsų šeimos sveikatos istoriją ir jūsų istoriją, įskaitant amžių, rasę, esamas sveikatos sąlygas, gyvenimo būdo įpročius ir kt. Ši informacija padės nustatyti, kuris testas jums tinka.

„Vis dėlto geriausias atrankos testas yra atliktas testas, taškas“, – pabrėžia dr. Jimenezas Cantisano, – todėl pasikalbėkite su savo gydytoju ir įsitikinkite, kad pasitikrinote tinkamu laiku.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wichtige-quellen-fur-vitamin-d
https://futuresnutrition.de/blogs/news/uberschussiges-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-die-richtige-dosierung
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-zufuhr
https://futuresnutrition.de/blogs/news/sonnenvitamin-hormon-d3


Leave a Reply

Your email address will not be published.