Sunku ryti? Tai gali būti priežastis – Klivlando klinika

Kalbant apie tai, kaip išlikti sveikam ir aprūpinti organizmą reikiamomis maistinėmis medžiagomis ir vitaminais, tikriausiai per daug nesusimąstėte apie tikrąjį rijimo veiksmą.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Tačiau maisto ir skysčių tiekimas iš burnos į virškinimo sistemą yra sudėtinga užduotis. Rijimo veiksmas apima daugybę skirtingų nervų ir raumenų, kurie dirba paimdami maistą į burną, paruošdami ir kramtydami maistą, o tada per stemplę pernešdami jį iš burnos į skrandį.

Bet koks sutrikimas gali sukelti rimtų komplikacijų. Rijimo sutrikimai, dar vadinami disfagija, gali turėti skirtingas priežastis ir turėti skirtingą poveikį jūsų sveikatai. Jei susiduriate su šiomis problemomis, svarbu suprasti, kas vyksta, ir atskirti faktus nuo fantastikos, kad žinotumėte, kaip su jais elgtis.

Kalbėjomės su gastroenterologe Alison Schneider, MD, kad padėtume išsklaidyti mitus apie šias rijimo problemas.

Kas yra disfagija?

Disfagija yra bendras medicinos terminas, reiškiantis „rijimo sunkumą“ ir gali pasireikšti vienoje iš kelių skirtingų vietų. „Kai kreipiamės į pacientą, kuriam sunku nuryti ar nuimti maistą, turime pradėti tyrinėdami, kur tai vyksta“, – sako dr. Schneideris.

Disfagija gali pasireikšti įvairiose srityse, nes yra trys rijimo etapai. Jie apima:

  • Burnos ertmės disfagija: burnos arba liežuvio ir kramtymo problemos.
  • Orofaringinė disfagija: problemos, kai liežuvis stumia maistą ar skystį į gerklę. Šios fazės metu jūsų gerklos (balso dėžutė) sandariai užsidaro ir kvėpavimas sustoja, kad maistas ar skystis nepatektų į jūsų kvėpavimo takus ir plaučius. Turinio aspiracija į plaučius gali sukelti komplikacijų, pvz., plaučių uždegimą.
  • Stemplės disfagija: problemos stemplėje, raumeniniame vamzdelyje, kuriuo maistas ir skystis teka į skrandį, kur prasideda virškinimas.

Simptomai taip pat gali skirtis, įskaitant:

  • Užspringimas.
  • Kosėjimas.
  • Padidėjęs sekretas burnoje.
  • Toks jausmas, kad maistas įstrigo gerklėje ar krūtinėje.
  • Pasikartojanti pneumonija.
  • Rėmuo.
  • Maistas prilipęs prie krūtinės srities.

Kalbant apie disfagijos priežastis, norint tiksliai nustatyti, kas vyksta, reikia atsižvelgti į kelis skirtingus veiksnius.

Rijimo sunkumo priežastys

Jūsų gydytojas ieškos užuominų, kaip apibūdinsite simptomus ir nustatys galimą priežastį, sako dr. Schneideris.

Vienas iš pagrindinių veiksnių yra jūsų reakcija į kieto maisto rijimą, palyginti su skysčiais. „Kai pacientas skundžiasi, kad sunku nuryti kietą maistą, manome, kad tai labiau mechaninė problema arba stemplės obstrukcija, pvz., stemplės žiedas, susiaurėjimas dėl randų, susijusių su rūgšties refliuksu, ar net stemplės vėžys“, – sako dr. Schneideris sako.

„Kita vertus, – tęsia ji, – jei simptomai pasireiškia vartojant tiek kietą maistą, tiek skysčius, priežastis gali būti rijimo metu naudojami raumenys ir nervai, dėl kurių stemplė susitraukia raumenimis arba peristaltiškai. Mes dažnai šias sąlygas sugrupuojame į stemplės judrumo sutrikimus.

Sunkumai burnoje (pvz., liežuvio silpnumas) arba gerklė gali atsirasti dėl raumenų silpnumo po insulto. Neurologinės ir raumenų problemos, tokios kaip išsėtinė sklerozė, amiotrofinė šoninė sklerozė (ALS) ir raumenų distrofija, taip pat gali prisidėti prie rijimo problemų. Ir, kaip pažymi daktaras Schneideris, kaltininkas gali būti obstrukcija, įskaitant navikus ar patinusias liaukas.

Mitai apie rijimo sutrikimus

Kaip ir daugelis kitų sveikatos sutrikimų, svarbu išsklaidyti mitus, susijusius su disfagija, siekiant maksimaliai padidinti diagnozę ir gydymą. Kuo geriau suprasite būklę, tuo lengviau bus gauti tinkamą medicininę pagalbą.

Mitas: Disfagija atsiranda tik po uždegimo

Nors insultas yra dažna disfagijos priežastis, yra daugybė kitų priežasčių, dėl kurių ši būklė gali išsivystyti. „Kalbant apie neuromuskulines priežastis, Parkinsono liga, ALS ir daugelis kitų neurologinių būklių gali būti susijusios su rijimo pasunkėjimu. Šias sąlygas dažnai įvertina kalbos patologai, kurie įvertina ir gydo tokio tipo rijimo sutrikimus“, – pažymi dr. Schneideris. „Be to, yra ir tokių struktūrinių problemų, kaip navikai.”

Mitas: dietos pakeitimas gali išgydyti rijimo sutrikimą

Nors dietos pakeitimas gali sukelti daug teigiamų pokyčių jūsų sveikatai, jis negali visiškai sumažinti disfagijos. „Yra mitybos pokyčių, kurie padeda valdyti simptomus, tačiau šie pokyčiai nepadės gydyti pagrindinės būklės“, – sako dr. Schneideris.

Mitas: rūgšties refliuksas yra rijimo sutrikimas

„Jūsų skrandžio rūgštys neturi liesti stemplės gleivinės ilgą laiką, – aiškina dr. Schneideris, – taigi, kai kalbame apie rūgšties refliuksą, tai susiję su tuo, kad apatinis stemplės sfinkteris atsidaro ir užsidaro labiau nei turėtų. “

Nors rūgštis tikrai gali sukelti diskomfortą ir tam tikrus simptomus, įskaitant rėmenį ir net rijimo pasunkėjimą, ji ne visada gali sukelti patį simptomą. Gali būti kaltos tokios sąlygos kaip stemplės susiaurėjimas ir navikai. „Problemos šaltinį galima atrasti atlikus endoskopiją – gastroenterologijos specialistų atliekamą procedūrą, kuri specialiu fotoaparatu gali tiesiogiai apžiūrėti paciento organus ir ieškoti susijusių būklių“, – sako dr. Schneideris.

Disfagijos gydymas

Yra keletas gydymo būdų, kaip gydyti disfagiją. Jei turite disfagiją dėl insulto ar nervų ir raumenų problemų, yra terapinių pratimų, kurie gali sustiprinti paveiktus raumenis.

„Pacientai gali dirbti su kalbos patologais, kurie gali rekomenduoti pratimus, skirtus stiprinti silpnus veido raumenis ir pagerinti rijimo koordinaciją“, – sako dr. Schneideris. Taip pat gali padėti išmokti išsivalyti gerklę arba pakeisti kūno padėtį, kad neužspringtumėte.

„Taip pat yra keletas elektrinės stimuliacijos metodų, kurie gali būti naudojami pacientams, siekiant padėti jiems išmokti pagerinti neuromuskulinę stimuliaciją”, – priduria ji.

Dr. Schneiderio teigimu, taip pat galimas chirurginis ir endoskopinis gydymas, nors jie skiriasi priklausomai nuo situacijos. Nesvarbu, ar tai būtų naviko pašalinimas, ar stentų įdėjimas į stemplę (panašus į širdies stentus). Šie metodai gali labai padėti tiems, kuriems yra disfagijos simptomų.

Esmė, pasak daktaro Schneiderio, būtinai praneškite savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui, kai tik pastebėsite, kad kažkas negerai. „Jei turite kokių nors sunkumų ryjant, pavyzdžiui, užspringimo, kosulio ar jaučiate, kad maistas kartkartėmis prilimpa, neignoruokite šio simptomo.

Ankstyvas aptikimas yra raktas į ankstyvą gydymą: „Nereikėtų ignoruoti rijimo sunkumų, nes norime įsitikinti, kad neprarandame nieko labai rimto“, – pataria dr. Schneideris. „Ir mes nenorime, kad bet kuri nediagnozuota liga progresuotų iki tokio lygio, kad ateityje gali kilti sunkumų ją valdant.”

https://futuresnutrition.de/blogs/news/wichtige-quellen-fur-vitamin-d
https://futuresnutrition.de/blogs/news/uberschussiges-vitamin-d3
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-die-richtige-dosierung
https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-zufuhr
https://futuresnutrition.de/blogs/news/sonnenvitamin-hormon-d3

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

https://sidaurip.desa.id/wp-includes/js/depo25bonus25/

https://sinaboi.desa.id/wp-includes/depo25-bonus25/

https://cibeunying-majenang.cilacapkab.go.id/wp-includes/nexus/

https://cidadap-karangpucung.cilacapkab.go.id/wp-includes/zeus-slot/

https://kalisabuk-kesugihan.cilacapkab.go.id/wp-includes/garansi-kekalahan-100/

https://kelurahanwahno.kotajayapura.id/wp-includes/js/bonus-new-member/

https://cafeadobro.ro/

https://haberveotesi.com.tr/

https://maisqueauga.com/

https://www.brightpath.com.sg/

https://www.dreamwavehotel.com/

https://opigesfarm.com/

https://woodtoc.com.ar/

https://opynewsjoinville.com.br/

https://buabi.com/

https://casadepianos.com.br/

https://www.champlainorchards.com/

https://www.bangunharjo.desa.id/wp-includes/vietnam/

https://sinaboi.desa.id/shop/depo25-bonus25/

https://www.bangunharjo.desa.id/wp-includes/vietnam/