Ką žinoti – Klivlando klinika

Sužinojimas, kad turite sveikatos būklę, gali būti sutrikęs ir bauginantis, ypač jei tai yra nuolatinė, pavyzdžiui, vainikinių arterijų liga.

Cleveland Clinic yra ne pelno siekiantis akademinis medicinos centras. Reklama mūsų svetainėje padeda palaikyti mūsų misiją. Mes neremiame ne Klivlendo klinikos produktų ar paslaugų. politika

Apskaičiuota, kad 20,1 milijono vyresnių nei 20 metų amerikiečių serga vainikinių arterijų liga. Kitaip tariant, jei jums diagnozuota, jūs nesate vienas – ir didelė tikimybė, kad pažinsite ką nors kitą, sergantį šia liga.

Tačiau gyvenant su vainikinių arterijų liga greičiausiai reikės keisti gyvenimo būdą. Kardiologas Michaelas Faulxas, MD, paaiškina, ko galite tikėtis po to, kai jums diagnozuota vainikinių arterijų liga, ir geriausius būdus pasikalbėti su gydytoju apie tai, kas bus toliau.

Kaip širdies liga veikia mano gyvenimą?

Vainikinių arterijų ligą sukelia aterosklerozė. Esant šiai būklei, laikui bėgant vainikinėse arterijose (vamzdeliuose, tiekiančius kraują į širdį) kaupiasi riebalinė medžiaga, vadinama apnašomis. Dėl to šios arterijos pradeda siaurėti ir gali būti iš dalies arba visiškai užsikimšusios.

Trumpuoju laikotarpiu tai, kaip vainikinių arterijų liga paveiks jūsų gyvenimą, priklauso nuo šio susikaupimo sunkumo ir bet kokių ankstesnių su širdimi susijusių problemų, kurias patyrėte.

„Aterosklerozė egzistuoja visame spektre“, – sako daktaras Faulxas. „Jei patyrėte didžiulį širdies priepuolį ir didelę širdies raumens traumą, jums reikės dažniau lankytis ir vartoti ilgesnį vaistų sąrašą. Jūsų ilgalaikis rezultatas gali būti ne toks palankus kaip žmonėms, kurie galbūt nepatyrė širdies priepuolio arba kurių širdies pompa veikia normaliai.

Po diagnozės turėsite pradėti reguliariai lankytis pas savo kardiologą. Ir daugiau nei tikėtina, kad turėsite nuolat pakoreguoti savo gyvenimo būdą. Tačiau mitybos pokyčiai ir daugiau mankštos gali padėti sumažinti riziką ateityje susirgti sunkesnėmis širdies ligomis.

Gyvenimo būdo pokyčiai padeda valdyti širdies ligas

Vainikinių arterijų ligos rizikos veiksniai dažnai yra dalykai, kurių negalite kontroliuoti. Tai apima jūsų amžių, genetiką (pvz., jei jūsų šeimoje buvo širdies ligų) arba jei turite kitų sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas.

Tačiau kiti vainikinių arterijų ligos rizikos veiksniai yra jūsų kontrolėje, kad pakeistumėte arba bent jau bandytumėte pakeisti, pakeisdami gyvenimo būdą. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių:

Gerkite vaistus

„Galite tikėti, kad vartosite vaistus, kurių anksčiau nevartojote, – sako daktaras Faulxas. „Daugelis šių vaistų galios neribotą laiką arba bus vartojami visą likusį gyvenimą.

Dažniausias vaistas, kurį vartojate nuo širdies ligų, vadinamas statinu. „Statinai yra rizikos mažinimo arkliukas“, – aiškina daktaras Faulxas. „Jie yra galingi agentai, skirti pagerinti ilgaamžiškumą ir sumažinti širdies priepuolių ir insultų riziką.”

Tačiau statinai mažina cholesterolio kiekį, o tai savo ruožtu gali padėti sumažinti aterosklerozės poveikį. Statinai „turi savybių, ne tik mažinančių cholesterolio kiekį, kurios, mūsų nuomone, suteikia jiems naudos“, – sako daktaras Faulxas.

„Jie taip pat turi įtakos būdui, kaip jūsų organizmas apdoroja cholesterolį, ir tai, kaip elgiasi jūsų apnašos, todėl jos yra mažiau nepastovios. Turėsite mažesnį uždegimą ir mažesnę staigių koronarinių reiškinių riziką.

Mažos aspirino dozės vartojimas kai kuriems žmonėms taip pat gali būti vaistų pasirinkimas.

„Jei jums niekada nebuvo širdies sutrikimų arba tiesiog stengiatės apsisaugoti nuo koronarinės ligos, kasdien gerti aspirino nerekomenduojama“, – įspėja daktaras Faulxas. „Taip yra dėl to, kad mažos rizikos žmonėms statistiškai didesnė kraujavimo iš virškinimo trakto tikimybė, nei vartojant aspiriną, išvengiama širdies ligos.

Tačiau jei sirgote ateroskleroze arba anksčiau patyrėte širdies priepuolį ar kokią nors koronarinę intervenciją, viskas yra kitaip. „Jūs priklausote kitai kategorijai“, – sako daktaras Faulxas. „Jūs turite daug didesnę širdies priepuolio riziką. Kasdieninio aspirino nauda yra daug, daug didesnė nei rizika.

Reguliariai mankštinkitės

Nejudrumas yra vainikinių arterijų ligos rizikos veiksnys. Gydytojai rekomenduoja 30 minučių vidutinio sunkumo aerobikos pratimų penkis kartus per savaitę.

„Aiškinu žmonėms, kad saikingas reiškia, kad dūkstate ir pūčiate, ir būtų sunku su jumis kalbėtis, kol tai darytumėte“, – sako daktaras Faulxas. „Negalima pusvalandį vaikščioti lėtai ir neskubant. Turite stumti save iki taško, kai atrodys, kad mankštinatės.

Keiskite savo mitybą

Gydytojai dažnai rekomenduoja žmonėms, sergantiems širdies ligomis, laikytis vadinamosios Viduržemio jūros dietos, kurioje akcentuojami vaisiai, daržovės, grūdai, alyvuogių aliejus, žuvis ir vištiena.

Bet kartu su valgote, svarbu pažiūrėti kiek tu valgai. „Svarbu kontroliuoti porcijas“, – sako daktaras Faulxas. „Net jei valgote tinkamą maistą, jei valgote per daug tinkamo maisto, tai gali būti žalinga.” Daktaras Faulxas priduria, kad kai kurie žmonės taip pat pasirenka dirbti su mitybos specialistu, kad padėtų planuoti sveiką mitybą.

Širdies reabilitacija

Širdies reabilitacija dažnai laikoma vieta, į kurią eitumėte tik po širdies operacijos ar širdies priepuolio. „Tai neabejotinai pagerina širdies priepuolių patyrusių žmonių rezultatus“, – sako daktaras Faulxas. Tačiau gydytojai dabar mato naudą esant kitoms ligoms, tokioms kaip širdies nepakankamumas. „Vis tiek galite paprašyti, kad gydytojas išrašytų mankštos receptą“, – sako daktaras Faulxas ir pažymi, kad pirmiausia turėtumėte atlikti bėgimo takelio streso testą, kad įvertintumėte savo poreikius. „Kai kuriose sporto salėse yra apmokyti fiziologai, kurie iš tikrųjų gali dirbti su jumis.

Ar yra ko nors, ko turėčiau vengti sergant širdies ligomis?

Jei jums diagnozuota širdies liga, geriau nepersistengti vartojant sočiųjų riebalų ir cukrų. „Keto dieta, kurioje yra daug mėsos ir be angliavandenių, tikriausiai nėra pati geriausia idėja“, – sako daktaras Faulxas. „Suvartosite daug sočiųjų riebalų, nes valgote kaip mėsėdis.

Taip pat svarbu saikingai vartoti alkoholį. „Per se nėra rizikinga išgerti taurę vyno prie vakarienės“, – sako daktaras Faulxas. „Tačiau jei išgeriate daugiau nei vieną ar du gėrimus per dieną, turėtumėte gerti mažiau.” Jis priduria, kad pats alkoholis taip pat gali turėti neigiamos įtakos jūsų širdžiai. „Ir tai tik papildomos kalorijos. Tai beveik kaip cukrus. Jūs padidinsite nutukimą alkoholiu.

Rūkymas taip pat yra pagrindinė aterosklerozės priežastis, todėl jūs taip pat turėtumėte mesti rūkyti diagnozavus vainikinių arterijų ligą.

Kokius gerus klausimus reikia užduoti savo kardiologui?

Suprantama, sužinojus, kad sergate vainikinių arterijų liga, gali kilti daug klausimų. Jūsų kardiologas gali atsakyti į visus jums rūpimus klausimus ir paaiškinti, ko tikėtis ir kas geriausia jūsų asmeninei patirčiai.

„Sąžininga pasikalbėti su gydytoju apie savo bendrą perspektyvą ir gyvenimo trukmę, nes tai skirsis kiekvienam žmogui“, – sako dr. Faulx. „Žinote, kiek tai turės įtakos mano ilgaamžiškumui? Ir ką aš galiu padaryti, kad tai pagerinčiau?

Visų pirma, nebijokite užduoti klausimų apie bet kurį gydymo aspektą.

„Prašykite savo gydytojo paaiškinti kiekvieną vartojamą vaistą – kodėl jį vartojate, naudą ir riziką“, – pataria dr. Faulx. „Kai kurie vaistai, vartojami aterosklerozei gydyti, turi aiškią naudą išgyvenimui ir įvykių prevencijai, o kiti labiau skirti simptomų kontrolei.”

Kiekvieno apsilankymo pas gydytoją metu peržiūrėkite vaistų, kuriuos vartojate, sąrašą ir iš naujo įvertinkite, kurie iš jų vis dar yra būtini (ir nėra). „Pavyzdžiui, vaistas, vadinamas Ranexa, gali būti naudojamas krūtinės skausmo simptomams gydyti“, – sako daktaras Faulxas. „Tačiau jei neskaudate krūtinės, pavyzdžiui, po vainikinių arterijų stento, galite jo nebevartoti. Ir jei neturite pasikartojančių krūtinės skausmų, jums nereikia jų būti.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo kūną ir nustatyti visus netinkamus pokyčius. „Būkite budrūs dėl to, kaip jaučiatės“, – pabrėžia daktaras Faulxas. „Ne itin budrus, bet atkreipkite dėmesį į bet kokius pojūčius, kurie jums yra nauji arba jaučiasi neįprasti, ir būtinai praneškite gydytojui.

Pavyzdžiui, jei kalbant pradeda kilti problemų ieškant tinkamų žodžių arba jaučiate kūno tirpimą ar dilgčiojimą, tai gali reikšti insultą ar susirūpinimą, pvz., trumpalaikį išemijos priepuolį (TIA).

Žmonės, sergantys ateroskleroze, taip pat gali susirgti kitų kūno dalių arterijų ligomis. Viena iš dažniausių yra periferinių arterijų liga, kuri atsiranda, kai kojų arterijose kaupiasi apnašos. „Jei vaikščiojant jaučiate skausmą kojose, bet pailsėjus palengvėja, tai gali būti periferinių arterijų ligos požymis“, – sako gydytojas Faulxas. „Jūs nebūtinai tai siejate su kraujagyslių problema. Galite pamanyti, kad tai tiesiog Čarlio arklys ar kažkas panašaus.

Jei jaučiate su nerimu ar depresija susijusių simptomų, susijusių su jūsų vainikinių arterijų ligos diagnoze, tai taip pat visiškai normalu. „Kai kuriems pacientams atsiranda daug nerimo, susijusio su „O kas, jei? klausimų“, – sako daktaras Faulxas.

Tiesą sakant, nebijokite apie tai pasakyti savo gydytojui. Jei reikia, jie gali nukreipti jus pas psichikos sveikatos specialistą.

„Atvirai kalbant, jūsų kardiologas turėtų to paklausti kiekvieną kartą, kai jus pamato“, – sako daktaras Faulxas. „Jie turėtų paklausti: „Kaip tu jautiesi? Ar turite kokių nors jums nerimą keliančių simptomų? Ar nerimaujate dėl širdies ligos? Ar jaučiate nerimą? Ar jaučiatės prislėgtas?’“

Visų pirma, jei jums diagnozuota vainikinių arterijų liga, stenkitės nekaltinti savęs. „Žmonės dažnai būna nusiminę, o kartais net per griežti sau dėl to, kodėl taip turi“, – sako daktaras Faulxas. „Galite jaustis taip: „Aš nepakankamai mankštinausi“. Aš nevalgau teisingai. O gal manote, kad tai išsivystė dėl to, ką padarėte neteisingai, o tai ne visada būna. Tačiau tai yra būklė, kurią galima valdyti, ir yra dalykų, kuriuos galite pakeisti savo gyvenime, kad pagerintumėte savo sveikatą.

https://futuresnutrition.de/blogs/news/vitamin-d3-ist
https://futuresnutrition.de/blogs/news/was-ist-vitamin-k2
https://futuresnutrition.de/blogs/news/wozu-ist-vitamin-d3-gut
https://futuresnutrition.de/blogs/news/symptome-eines-vitamin-d3-mangels

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *