Kas yra apsauga nuo žaibo (žaibosauga)

Apsauga nuo žaibo – tai išsami sąvoka, apimanti aktyvių ir pasyvių apsaugos nuo tiesioginių žaibo smūgių ar jų poveikio priemonių sąrašą. Tokios sistemos turi būti įrengtos visuose gyvenamuosiuose pastatuose, biurų, prekybos ir administraciniuose centruose, pramonės ir technikos kompleksuose, inžineriniuose statiniuose, tinkluose ir kt.

Žaibosauga ar apsauga nuo žaibo: kuri apsauga tinkama?


Žaibas, žaibas ir apsauga nuo žaibo – tai terminai, apibūdinantys tas pačias technines priemones pastato saugumui užtikrinti. Visi trys variantai yra teisingi ir svarbūs, tačiau apsauga nuo žaibo yra modernesnis variantas.

Kodėl ji reikalinga

Žaibas yra vienas iš destruktyviausių ir pavojingiausių gamtos reiškinių. Natūraliomis sąlygomis sunku nuspėti, kur jie užpuls. Iškrovą lydi galingas energijos, šviesos ir šilumos impulsas: srovės stiprumas gali siekti iki 100 tūkst. A, o įtampa – iki 50 mln. V.

Žaibas kelia didžiulį pavojų žmonėms ir gyvūnams, pastatams ir konstrukcijoms, inžineriniams statiniams, elektros tinklams ir elektroniniams prietaisams. Žalą sukelia ne tik galinga elektros iškrova, bet ir jos pasekmės. Pavyzdžiui, gali kilti gaisras, o dėl elektromagnetinio lauko iškraipymo gali būti neįmanoma naudotis elektros ir ryšių įranga.

Kad būtų išvengta galimo neigiamo poveikio, naudojama apsaugos nuo žaibo įranga.

Apsaugos nuo žaibo tipai

Žaibosaugos įranga skirstoma į dvi grupes, atsižvelgiant į tai, kur ji įrengiama:

išorinis
Vidinis .
Pirmieji įrengiami pastato išorėje arba šalia pastato. Tai apsaugos nuo žaibo įtaisai, srovės laidininkai ir įžeminimas. Vidinė apsauga nuo žaibo apima priemones, skirtas elektros prietaisams apsaugoti.

Laikantis visapusiško požiūrio į apsaugą nuo žaibo, suprojektuotos šios sistemos:

apsaugai nuo kontaktinių ir žingsninių viršįtampių (visa elektronika prijungta prie pagrindinės įžeminimo magistralės);
apsaugai nuo tiesioginio krūvio poveikio (žaibolaidis);
lygiaverčiam potencialų sujungimui (įrengta apsauga nuo viršįtampių);
Apsauga nuo elektromagnetinių trukdžių (ekranavimas).
Apsaugos nuo žaibo elementai
Kad žaibas tiesiogiai netrenktų į pastatą, naudojamas žaibolaidis: jei jis apskaičiuotas teisingai, žaibas trenks būtent į jį. Elementai montuojami ant stogo arba pastato šone ant specialaus betoninio pagrindo. Apsaugos įtaisas gali būti sukonstruotas laikantis šių principų

strypas,
kabelis,
tinklinis žaibolaidis.

Tinklai visada montuojami ant stogo. Pirmieji du variantai yra labiausiai paplitę. Sudėtinguose stoguose naudojamos įvairios konstrukcijos kombinuotos žaibolaidžių sistemos.

Pasiekusi žaibolaidį, elektros iškrova per srovės imtuvą patenka į įžeminimo sistemą. Tai metalinė konstrukcija, kuri kuo glaudžiau liečiasi su žeme. Šiuo tikslu jis užkasamas arba įkalamas. Užkasimo gylis ir įrengimo būdas priklauso nuo grunto tipo.

Vidiniai apsaugos nuo žaibo sistemos elementai yra šie:

Įtampos stebėjimo relė (minimalią ir maksimalią ribas galima nustatyti iš pradžių arba rankiniu būdu);
*įtampos stabilizatorius; *fazės valdymo relė (trifaziams tinklams).

Apsaugos nuo žaibo sistemų projektavimas, įrengimas ir priežiūra

Apsauga nuo žaibo bus tikrai veiksminga, jei bus įvykdytos dvi sąlygos:

Taikytas visapusiškas metodas (naudotos visos įmanomos aktyviosios ir pasyviosios apsaugos priemonės);
Planavimas atliktas atsižvelgiant į visus teisės aktus.
Apsaugos nuo žaibo sistemos projektavimas yra sudėtingas darbas, kuriam reikia specialių žinių ir sudėtingų skaičiavimų. Atsižvelgiama į vietovės reljefą, pastato pobūdį ir dydį, medžiagas, iš kurių jis pastatytas, ir daugelį kitų veiksnių.

Žaibosaugos projektavimą ir montavimą galite užsisakyti „StalPro”. Mūsų specialistai taip pat prižiūri bet kokio sudėtingumo žaibosaugos sistemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *